Nachádzate sa tu

Hlasy žien

"Kašli na to, aký mám rúž. Počúvaj, čo hovorím!."

Diskusia o právach žien a o tom, ako ich dnes vnímajú ženy samotné.

23.11.2018, Kino Úsmev, 19:00

 

Rozprávali sme sa s tromi ženami o tom, ako sa im v dnešnom svete ako ženám žije, čo robia a ako prinášajú skúsenosť žien do svojej práce. Príďte na diskusiu, pretože hlas žien je dôležitý.

Dorota Holubová je portrétna a dokumentárna fotografka na voľnej nohe z Bratislavy. Jej fotografické dokumentárne projekty boli viackrát ocenené na súťaži Slovak Press Photo v kategóriách portrét, každodenný život a svet umenia. Pracuje vo fotoateliéri Holubník, kde fotí portréty a popritom sa venuje fotografickým dokumentárnym projektom, ktoré sú zamerané na rôzne komunity ľudí. Jeden z nich bol zameraný aj na ženy zažívajúce násilie a na ženy, ktoré im poskytujú pomoc a podporu.
www.dorotaholubova.com


Juliana Sokolová je poetka a filozofka. Vo vydavateľstve Fra vydala zbierku básní My house will have a roof / Môj dom bude mať strechu (2013), aktuálne pracuje na rukopise novej knihy. Žije v Košiciach, prednáša filozofiu na Fakulte umení. Texty a eseje publikuje v slovenských a zahraničných periodikách. Vo svojom výskume sa zaoberá vzťahom medzi koncepciami dobrého života, organizáciou fyzického priestoru a architektúrou. Zaujíma sa o vzťahy medzi priestormi starostlivosti, predovšetkým materstva, a priestormi práce.

Lýdia Koňaková pracuje so ženami, ktoré zažívajú násilie. Po niekoľkých rokoch dobrovoľníckej práce založila v Spišskej Novej Vsi občianske združenie HANA, ktorého názov je inšpirovaný slovenskou spisovateľkou Hanou Gregorovou. Poradenské centrum, ktoré občianske združenie prevádzkuje, je bezpečný priestor, v ktorom ženy zažívajúce násilie a ich deti môžu zdieľať skúsenosti s násilím a zároveň nájsť podporu a pomoc. Lýdia je laureátkou ocenenia Piata žena 2015 v kategórii dobrovoľníctvo.

 

"Som unavená z toho, že neustále musím obhajovať to, čo robím a vysvetľovať veci, ktoré by mali byť samozrejmosťou."

"Ak nie sú priestory práce usporiadané tak, aby napĺňali aj potreby žien, ktoré majú malé deti, tak si kladiem otázku, kde je v nich priestor pre ženy."

"Naučila som sa reagovať a ohradiť sa voči sexistickým poznámkam a spochybňovaniu."

 

Tieto a mnohé iné témy priniesli ženy vo včerajšej diskusii Hlasy žien. Ďakujeme diskutujúcim a všetkým, ktoré a ktorí ste prišli na diskusiu.


Po diskusií bol premietaný film Ženou z božej vôle.

 

fenestra_letak-0216da2018.jpg