Komplexná správa za Slovensko – medzinárodné štandardy a súčasná prax v oblasti odhadu nebezpečenstva
Cieľom správy bolo zmapovať medzinárodné štandardy a záväzky v oblasti odhadu nebezpečenstva v prípadoch násilia na ženách a zároveň popísať do akej miery súčasná prax relevantných inštitúcií a organizácií na Slovensku napĺňa tieto štandardy.
Prvá časť dokumentu sa venuje definíciám a vysvetleniu dôležitých pojmov, ako sú odhad nebezpečenstva, riadenie rizík alebo nástroj na odhad nebezpečenstva. V ďalšej časti je správa zameraná na analýzu medzinárodných štandardov a záväzkov týkajúcich sa odhadu nebezpečenstva v prípadoch násiliu na ženách. Za týmto účelom v správe uvádzame všetky relevantné medzinárodné dokumenty, ktoré zdôrazňujú odhad nebezpečenstva a manažment rizík, ako dôležitú súčasť predchádzania násiliu na ženách a ochrany žien pred násilím.
Tretia časť správy je zameraná na národný legislatívny rámec, štandardy a implementáciu odhadu nebezpečenstva a manažmentu rizík v praxi relevantných inštitúcií a organizácií. V tejto časti sme sa pozreli aj na to, aký je súčasný právny rámec k problematike násilia na ženách na Slovensku. Na túto časť nadväzuje zhrnutie dôležitých zistení z prieskumu so ženami zažívajúcimi násilie k ich skúsenostiam s inštitúciami a mimovládnymi organizáciami pred a počas pandémie.
Poslednú časť dokumentu tvoria závery a odporúčania k systémovým riešeniam, ktoré štát potrebuje mať na to, aby mohol skutočne chrániť ženy zažívajúce násilie v partnerských vzťahoch a ich deti pred násilím nielen krátkodobo, v situácii akútneho nebezpečenstva a ohrozenia, ale aj dlhodobo a zabezpečiť im tak právo na život bez násilia.
Správa vznikla v rámci projektu „Ochrana obetí rodovo podmieneného násilia – odozva na výzvy pandémie (RISKFREE)“ financovaného z programu Európskej komisie Občania, rovnosť, práva a hodnoty (Citizens, Equality, Rights and Values – CERV).