Odhad nebezpečenstva a manažment rizík sú dôležitou súčasťou ochrany žien zažívajúcich násilie v partnerských vzťahoch a ich detí. V rámci projektu „Ochrana obetí rodovo podmieneného násilia – odozva na výzvy pandémie (RISKFREE)“ , ktorý koordinuje Autonómny ženský dom v Záhrebe, sme spoločne s ďalšími partnermi projektu pripravili dokument, ktorý sa venuje nástrojom na odhad nebezpečenstva v prípadoch násilia na ženách v partnerských vzťahoch.
Cieľom tohto dokumentu je poskytnúť prehľad kľúčových prvkov pre vývoj nástrojov na odhad nebezpečenstva a poskytnúť prehľad existujúcich nástrojov na odhad nebezpečenstva v prípadoch násilia páchaného na ženách a ich deťoch. Taktiež sme zahrnuli niektoré konkrétne poznatky a skúsenosti z našej práce a výskumu, ktorý sme uskutočnili v rámci tohto projektu. V dokumente sa tiež snažíme osvetliť výzvy pri používaní nástroja na odhad nebezpečenstva a to, čo by sa malo zohľadniť, aby sa zlepšila ochrana žien pred násilím, ale zároveň aby boli chránené pred sekundárnou viktimizáciou.
Poznatky o nástrojoch na odhad nebezpečenstva využijeme ďalej v rámci tréningov, ktoré ponúkneme odborníčkam a odborníkom z praxe poskytujúcich podporu ženám, ktoré majú skúsenosť s násilím, a/alebo ich deťom, ktoré budú viesť partnerské organizácie vo svojich krajinách.
Projekt „Ochrana obetí rodovo podmieneného násilia – odpoveď na výzvy pandémie (RISKFREE)“ je financovaný z programu Európskej komisie Občania, rovnosť, práva a hodnoty (CERV).