Minulý týždeň sme zrealizovali workshop k problematike násilia na ženách v partnerských vzťahoch pre príslušníčky a príslušníkov polície v okrese Rožňava. Workshopu sa zúčastnilo 20 policajtov, 17 mužov a 3 ženy. Väčšina z nich pracuje ako policajti prvého kontaktu na základných útvaroch polície v okrese Rožňava.
Polícia je mimoriadne dôležitou inštitúciou, pretože policajti a policajtky sú zvyčajne prví, ktorí prichádzajú do kontaktu so ženami zažívajúcimi násilie v partnerských vzťahoch, ako aj s páchateľmi. Často sú to mladí muži a ženy, pre ktorých je nevyhnutné, aby dobre rozumeli dynamike moci a kontroly v násilných vzťahoch, ako aj rizikovým faktorom ovplyvňujúcim bezpečnosť žien a detí. Bolo zrejmé, že účastníci sa o problematiku násilia na ženách zaujímali, keďže sa s takýmito prípadmi stretávajú vo svojej každodennej práci.
Zo spätnej väzby, ktorú poskytli na konci stretnutia, vyplynulo, že by privítali ďalšie školenia alebo semináre o tejto problematike, aj o rizikových faktoroch a vyhodnocovaní miery ohrozenia, ktorá ženám zažívajúcim násilie hrozí v dôsledku násilného správania ich súčasných či bývalých partnerov a manželov.
Workshop sme realizovali v rámci projektu „Ochrana obetí rodovo podmieneného násilia – odozva na výzvy pandémie (RISKFREE)“ financovaného z programu Európskej komisie Občania, rovnosť, práva a hodnoty (Citizens, Equality, Rights and Values – CERV).
„Tento projekt je financovaný Európskou úniou. Názory vyjadrené na tomto webovom sídle sú názormi autoriek, a preto nemusia vždy predstavovať stanovisko Európskej únie alebo Európskej komisie. Európska únia, ani Európska komisia nezodpovedá za obsah informácií uvedených na tomto webovom sídle.“