Tento týždeň sa v Ľubľane konala záverečná konferencia k projektu RISKFREE, v ktorom sme partnerskou organizáciou. Projekt koordinujú naše kolegyne z organizácie Autonomna ženska kuca Zagreb v Chorvátsku a spolupracujeme v ňom aj s ďalšími partnerskými organizáciami zo Slovinska, Chorvátska, Grécka a Maďarska.
V rámci prezentácie jednotlivých výstupov a výsledkov projektu sme prispeli aj našimi skúsenosťami s realizáciou projektu. Osobitne sme vyzdvihli zaujímavý prieskum so ženami o ich skúseností s partnerským násilím a s rôznymi štátnymi a verejnými inštitúciami, či MVO, pri hľadaní ochrany a pomoci, workshopy pre odbornú verejnosť k odhadu nebezpečenstva, či kampaň s názvom „Keď inštitúcie nepočujú, ženy sú neviditeľné“.
V ďalších častiach konferencie odzneli odborné príspevky k vraždám žien v dôsledku partnerského násilia a k odhadu nebezpečenstva, ktoré im v dôsledku násilia hrozí. Tento príspevok zahŕňal aj informácie o legislatíve EÚ v tejto oblasti a dôležitých rozhodnutiach Európskeho súdu pre ľudské práva.
Ďalšou témou konferencie bola práca s páchateľmi násilia na ženách v kontexte zvyšovania bezpečia žien zažívajúcich násilie v partnerských vzťahoch a ich detí.
Ďakujeme našim kolegyniam zo Slovinska za organizáciu konferencie, ako aj za možnosť zúčastniť sa jej online.
Projekt „Ochrana obetí rodovo podmieneného násilia – odozva na výzvy pandémie (RISKFREE)“ je financovaný z programu Európskej komisie Občania, rovnosť, práva a hodnoty (Citizens, Equality, Rights and Values – CERV).
„Tento projekt je financovaný Európskou úniou. Názory vyjadrené na tomto webovom sídle sú názormi autoriek, a preto nemusia vždy predstavovať stanovisko Európskej únie alebo Európskej komisie. Európska únia, ani Európska komisia nezodpovedá za obsah informácií uvedených na tomto webovom sídle.“