Ak sa muži správajú násilne voči svojím partnerkám alebo manželkám a sú vo vzťahu prítomné aj deti, má to na nich negatívne dopady. Vplyv násilia na deti je rovnako závažný, bez ohľadu na to, či násilie smeruje priamo k nim, alebo sú svedkami násilného správania.
Častokrát sa deti stávajú prostriedkom v pokračovaní násilného správania, ak sa ich matky rozhodnú odísť z násilného vzťahu alebo ho ukončiť, čo sa často ukazuje aj v súdnych konaniach o úpravu práv a povinnosti voči maloletým deťom.
Preto sme zrealizovali workshop k problematike násilia na ženách a ochrane detí v rámci poručenskej agendy, výkonov rozhodnutia, výchovných opatrení a asistovaného styku pre pracovníčky a pracovníkov inštitúcií zodpovedných za ochranu detí, či realizáciu opatrení sociálno-právnej ochrany detí. Konkrétne sa workshopu zúčastnili pracovníci a pracovníčky Úradov práce, sociálnych vecí a rodiny a pracovníčky Centier pre deti a rodinu z okresu Košice, Košice-okolie a Rožňava.
Workshop pozostával z dvoch blokov. Prvý blok workshopu bol zameraný na identifikáciu násilia, cez komplexné poznanie foriem, vzorcov a cyklu násilia. Veľký dôraz sme pritom dávali na porozumenie rozdielu medzi násilím a manželským konfliktom, hádkou. Podrobne sme sa venovali rizikovým faktorom a odhadu nebezpečenstva, ktoré ženám, ale aj ich deťom hrozí. Cieľom však bolo priniesť lepšie porozumenie prepojenosti jednotlivých rizikových faktorov z nástroja a zdôrazniť rizikové faktory, ktoré súvisia s vraždami žien a detí.
V druhom bloku sme sa venovali stratégiám násilných mužov, ktoré uplatňujú po separácií, teda rozchode alebo odchode ženy. Keďže je násilie o moci a kontrole, tak sa násilní muži snažia moc a kontrolu aj po separácií udržať a opätovne dosiahnuť. Robia to rôznymi spôsobmi. To aké stratégie uplatňujú po separácií sme detailnejšie rozobrali s účastníkom a účastníčkami v druhom bloku.
Projekt „Stojíme pri ženách. Chránime a podporujeme ich!“ získal grant z Nórska v sume 486 622 €. Projekt bol spolufinancovaný v sume 72 993 € zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.
Cieľom projektu je zvýšiť dostupnosť špecializovaných poradenských centier pre ženy zažívajúce násilie v partnerských vzťahoch a ich deti v Košickom kraji, prostredníctvom rozšírenia a skvalitnenia služieb v už existujúcich poradenských centrách v Košiciach, Michalovciach, Spišskej Novej Vsi a zriadením nových poradenských centier v Rožňave, Gelnici a Sobranciach. Zároveň zlepšiť v Košickom kraji prístup žien zažívajúcich násilie v partnerských vzťahoch k informáciám o možnostiach pomoci a podpory v špecializovaných poradenských centrách, ako aj zlepšiť odozvu inštitúcií, na ktorých ženy a ich deti hľadajú ochranu pred násilím.
Projekt realizuje Fenestra v partnerstve s OZHANA a OZ Pomoc rodine.
Viac o projekte: https://www.fenestra.sk/stojime-pri-zenach/
Za obsah článku sú zodpovedné organizácie Fenestra, OZ Hana a Pomoc rodine. Správca programu nenesie zodpovednosť za akékoľvek informácie obsiahnuté v tomto článku.