Bezpečné používanie internetu

Ak zažívate násilie zo strany svojho partnera, na vyhľadanie pomoci skúste použiť bezpečný počítač, ku ktorému nemá váš partner priamy prístup. Ak ste v ohrození života, alebo zdravia volajte políciu na čísle 158, alebo 112.

Ak máte podozrenie, že niekto kontroluje a sleduje vaše aktivity na počítači a internete, môže to tak skutočne byť. Na to, aby niekto monitoroval vaše aktivity na internete a počítači, nemusí byť odborník na počítače. Je mnoho spôsobov ako sa to dá urobiť.

V prípade, že by mohli byť vaše aktivity na internete a počítači, ktorý máte doma monitorované, používajte ho opatrne. Používajte ho skôr na neškodné aktivity ako hľadanie informácií o počasí, televíznom programe a podobne.

Na hľadanie informácií o podporných službách pre ženy, ktoré zažívajú násilie použite bezpečnejší počítač, ku ktorému nemá váš partner, alebo manžel, ktorý sa k vám správa násilne, prístup. Môže to byť počítač niekoho, komu dôverujete, alebo počítač v internetovej kaviarni, alebo verejnej knižnici.

Z bezpečnejšieho počítača hľadajte aj informácie, ktoré potrebujete v prípade, že sa chystáte z násilného vzťahu odísť – inzeráty s ponukou zamestnania a bytov, cestovné poriadky vlakov a autobusov, informácie o cene lístkov na vlak a autobus a podobne.

Nie všetky „stopy“ po vašich aktivitách na internete a počítači sa dajú vymazať. Ak máte podozrenie, alebo viete, že niekto sleduje vaše aktivity na internete, alebo počítači, môže byť nebezpečné zrazu vymazať históriu prezeraných webových stránok. Podozrenie to môže vyvolať najmä vtedy, ak to nie je niečo, čo zvyčajne robíte, alebo čo je zvykom pri používaní počítača u vás doma.

E-mail, Skype a podobné služby nie sú bezpečnými formami komunikácie o situácii násilia, ktoré zažívate.

Počítač ukladá množstvo osobných informácií o vás – čo hľadáte na internete, webové stránky, ktoré navštívite, peňažné transakcie prostredníctvom služby internet banking, nákupy online a mnohé iné aktivity.

Viac informácií o bezpečnom používaní internetu a mobilného telefónu.

Spracované podľa: National Network to End Domestic Violence (NNEDV), Internet and Computer Safety