Nachádzate sa tu

Násilie v rodine

Ak zažívate doma násilie alebo poznáte vo svojom okolí niekoho, kto ho zažíva, nájdete tu veľa užitočných informácií o tom, čo je násilie doma, ako sa chrániť v situáciách násilia, ale aj informácie o možných formách pomoci nielen pre seba, ale aj pre vašich kamarátov a kamarátky, ktorí a ktoré zažívajú doma násilie.

Na Slovensku je mnoho mladých ľudí, ktorí sú svedkami násilia páchaného otcom na ich mame a/alebo priamo zažívajú násilie zo strany otca, alebo nevlastného otca. Hovoríme teda o násilí, ktoré zažívajú ženy zo strany svojich manželov a partnerov, a ktoré je vždy aj formou násilia páchaného na deťoch. Je to preto, že táto forma násilia v rodinách je veľmi častá a zasahuje najmä ženy a ich deti.

Kvôli jednoduchosti a prehľadnosti budeme na tejto stránke používať termín násilie doma. Máme však mysli násilie páchané na ženách v intímnych vzťahoch (násilie, ktorého sa dopúšťa manžel, partner, bývalý manžel, bývalý partner voči žene a/alebo jej deťom).

Rovnako pre zjednodušenie používame v texte termín muž, ktorí sa správa násilne, ako aj termín otec napriek tomu, že môže ísť o nevlastného otca alebo bývalého partnera ženy, ktorý nie je otcom jej detí.