Nachádzate sa tu

Môj vzťah

AK CHCEŠ ZISTIŤ, ČI SA K TEBE TVOJ PRIATEĽ SPRÁVA NÁSILNE, SKÚS ODPOVEDAŤ NA NASLEDUJÚCE OTÁZKY:

 1. Bojíš sa svojho priateľa?
 2. Nadáva ti tvoj priateľ? Hovorí ti veci, z ktorých sa cítiš hlúpo? Hovorí, že nič nevieš robiť dobre, že si blbá a škaredá, že sa otrasne obliekaš a podobne?
 3. Hovorí ti ako sa máš obliekať a či máš nosiť make-up, akú hudbu nemáš, alebo máš počúvať atď?
 4. Hovorí ti, že nikto iný by s tebou aj tak nikdy nechodil?
 5. Hovorí ti kam môžeš a nemôžeš chodiť, alebo s kým sa môžeš a nemôžeš stretávať a rozprávať?
 6. Cítiš, že sa menej stretávaš so svojimi kamarátkami a kamarátmi, alebo že máš menší kontakt so svojou rodinou?
 7. Máš pocit, že ak odmietneš sexuálne aktivity, že z toho bude problém? Cítiš sa tlačená do sexu?
 8. Hovorí ti tvoj priateľ, že si všetkému na vine ty? Aj tomu, že ti ubližuje?
 9. Stane sa, že ťa tvoj priateľ sotí, udrie, bráni ti v pohybe tak, že ťa silno drží, alebo ťa kope, ťahá za vlasy, alebo schmatne tak, že ťa to bolí?
 10. Správa sa tvoj priateľ niekedy veľmi milo a niekedy veľmi zle (skoro akoby to boli dvaja úplne iní ľudia)?
 11. Sľubuje ti často, že sa zmení, že sa tak už nebude správať? Tvári sa, že ti nikdy neublížil? Alebo ti hovorí, že z toho robíš príliš „veľkú vedu“?

AK SI NA KTORÚKOĽVEK Z TÝCHTO OTÁZOK ODPOVEDALA „ÁNO“, TVOJ PRIATEĽ SA K TEBE SPRÁVA NÁSILNE.

AK CHCEŠ ZISTIŤ, ČI SA K SVOJEJ PRIATEĽKE SPRÁVAŠ NÁSILNE, SKÚS ODPOVEDAŤ NA NASLEDUJÚCE OTÁZKY:

 1. Zakazuješ svojej priateľke rozprávať sa, alebo sa stretávať s inými ľuďmi? Hovoríš jej, s kým je OK, aby sa stretávala a s kým nie?
 2. Dožaduješ sa, aby tvoje priateľka trávila čas iba s tebou?
 3. Nahneváš sa, ak s tebou nesúhlasí a má na veci iný názor?
 4. Ublížil si svojej priateľke niekedy fyzicky (údermi, drganím, ťahaním za vlasy, bránením v pohybe)?
 5. Zničil si svojej priateľke niekedy nejaké osobné veci (napríklad mobil, alebo niečo, čo mala veľmi rada)?
 6. Ublížil si niekedy úmyselne domácemu miláčikovi svojej priateľky (psíkovi, mačke, škrečkovi atď.)?
 7. Hovoríš svojej priateľke, čo má a nemá nosiť?
 8. Ponižuješ svoju priateľku, nadávaš jej  a hovoríš veci, ktoré ju zraňujú keď ste spolu sami a/alebo pred inými ľuďmi?

AK SI NA NIEKTORÚ, Z TÝCHTO OTÁZOK ODPOVEDAL „ÁNO“, SPRÁVAŠ SA K SVOJEJ PRIATEĽKE NÁSILNE.

Ukončiť akýkoľvek blízky vzťah je často krát veľmi ťažké. Pri rozchode môžeš prežívať mnoho rôznych a protichodných pocitov. V tejto časti nájdeš niektoré z dôvodov, prečo je ťažké sa rozísť s človekom, ktorý sa k tebe správa násilne.

LÁSKA – tvoj priateľ, ktorý sa k tebe správa násilne, to nerobí 24 hodín denne. Ako človek sa k tebe správa aj láskavo a ohľaduplne. Navyše sa váš vzťah, rovnako ako mnoho iných vzťahov, začal tým, že ste sa do seba zaľúbili. Preto je úplne prirodzené, že si zmätená násilným správaním svojho priateľa a môžeš si želať, aby skončilo násilie, nie vzťah. Možno veríš tomu, že môžeš mať vplyv na násilné správanie svojho priateľa a môžeš ho zmeniť.

STRACH – súčasťou násilného správania tvojho priateľa smerom k tebe sú pravdepodobne aj vyhrážky, že ak sa vzťah pokúsiš ukončiť, ublíži sebe a/alebo aj tebe. Cieľom takéhoto správania je vyvolávať strach. Strach môže byť veľkou prekážkou rozchodu a preto si môžeš myslieť, že zostať vo vzťahu je pre teba bezpečnejšie.

POCHYBNOSTI – nie je ľahké pripustiť, že sa tvoj priateľ k tebe správa násilne. Je to ťažké najmä vtedy, ak je tvoj priateľ obľúbený v spoločnosti. Keďže sa nespráva násilne k svojim kamarátom alebo rodičom a učiteľom a pôsobí ako príjemný a zábavný človek, môžeš mať pochybnosti o tom, či ti to niekto uverí, alebo či nestratíš svojich kamarátov a kamarátky. Okrem toho, ak si izolovaná od kamarátok a kamarátov, ak sa s nimi v dôsledku násilného správania svojho priateľa prestaneš stretávať, môžeš mať pocit, že nikoho nemáš. Tiež môžeš mať pocit, že všetko robíš zle, že si na vine ty, pretože ti to tvoj priateľ často hovorí.

Keď si vo vzťahu, v ktorom sa k tebe priateľ správa násilne, potrebuješ robiť veci a kroky, ktoré ťa ochránia bez ohľadu na to, či vo vzťahu zostaneš, rozhodneš sa vyhľadať pomoc, alebo sa z neho rozhodneš odísť. Potrebuješ sa chrániť, pretože rozchod alebo vyhľadanie pomoci môžu viesť k vystupňovaniu násilného správania tvojho priateľa a/alebo potrebu väčšej kontroly.

V nasledujúcej časti nájdeš niekoľko tipov ako sa pred násilím chrániť kým vzťah ešte trvá, ale aj po rozchode. Sú to užitočné rady, z ktorých si môžeš vybrať tie, ktoré si myslíš, že budú pre teba dobré. Ty sama najlepšie poznáš správanie svojho priateľa a preto vieš najlepšie vyhodnotiť svoju situáciu a zvoliť také stratégie, ktoré ťa pred jeho násilným správaním ochránia.

BEZPEČNOSTNÉ TIPY POČAS VZŤAHU A PRI HĽADANÍ PODPORY A POMOCI:

 1. Ak na teba priateľ fyzicky útočí, pokús sa s ním čo najviac stretávať na miestach, kde sú aj iní ľudia, alebo v blízkosti takýchto miest, aby si v prípade potreby mohla privolať pomoc.
 2. Keď ideš na rande, vždy maj nabitý mobil a v rýchlych voľbách navolené čísla ľudí, ktorým dôveruješ a/alebo polície. Mobil nos pri sebe  tak, aby si ho vždy mala po ruke.
 3. Pred tým, ako ideš na rande, zisti kam pôjdete, aby si to mohla povedať rodičom, alebo niekomu, komu dôveruješ.
 4. Ak si vo vzťahu a rozhodneš sa  s niekým hovoriť o tom, ako sa tvoj priateľ k tebe správa (s dobrou kámoškou, rodičmi, učiteľom atď.), nehovor o tom cez sms-ky, ktoré by ti priateľ mohol nájsť v mobile, alebo v maily cez e-mailové konto, ku ktorému má tvoj priateľ prístup.
 5. Ak sa rozhodneš vyhľadať pomoc v nejakom poradenskom centre pre ženy, ktoré zažívajú násilie zo strany svojich partnerov, číslo centra si ulož do mobilu pod bežným menom, nie pod jeho pravým menom.
 6. Ak hľadáš pomoc cez internet, urob to z bezpečného počítača, napríkladv internetovej kaviarni, pretože nie všetky webové stránky majú možnosť skryť tvoju návštevu, alebo ju nezobraziť v histórii počítača.
 7. Priateľovi neprezrádzaj aké kroky robíš, na koho si sa obrátila o pomoc, mohlo by to vystupňovať násilie.

BEZPEČNOSTNÉ TIPY PRI A PO ROZCHODE:

 1. Ak sa rozhodneš sa s priateľom rozísť, povedz o tom niekomu, komu dôveruješ. Hovor o tom čo sa stalo, ako sa cítiš a z čoho máš obavy, aby ťa tvoje kámošky a kámoši mohli podporiť a chrániť. 
 2. Ak je to možné, povedz to aj svojim rodičom a povedz im aj to, ako sa priateľ k tebe správa, aby o tom vedeli, v prípade, že sa tvoj priateľ bude snažiť dostať k vám domov. 
 3. Ak bývaš na internáte a máš dobré spolubývajúce, tiež im povedz, že sa priateľa bojíš.
 4. Priateľovi oznám rozchod na verejnom priestranstve, kde je veľa ľudí (napríklad v kaviarni) a ak sa veľmi obávaš, vezmi so sebou niekoho, komu dôveruješ, aby mohol byť na blízku.
 5. Ak je to možné, po ukončení vzťahu nechoď domov alebo zo školy a/alebo na iné miesta sama. Ak niekam pôjdeš sama, skús si vybrať takú cestu, na ktorej budeš mať okolo seba vždy dosť ľudí. Nechoď opustenými ulicami, alebo cez prázdne priestranstvá.
 6. Pri rozchode, alebo ak ťa bude priateľ kontaktovať po rozchode, s ním nikam nechoď sama, nenasadni do jeho auta a nepúšťaj ho k vám domov, ak si doma sama.
 7. Ak pôjdeš von s kámoškami, skúste ísť na miesta, kam tvoj priateľ nechodí.
 8. Ak sa s priateľom nečakane stretneš na party, na ktorej budeš s kámoškami a on so svojimi kamarátmi, nevzďaľuj sa od kámošiek, neostávaj sama a nechoď domov sama.

Hovoriť o násilí, ktoré zažívaš zo strany svojho priateľa, je ťažké. Môžeš mať pocit, že ti to nikto neuverí, alebo si môžeš myslieť, že za násilné správanie svojho priateľa môžeš ty a že si to budú myslieť aj iní. O tom, čo zažívaš vo vzťahu, sa môžeš pokúsiť hovoriť s ľuďmi, ktorí sú ti blízki a ktorým dôveruješ (rodičia, súrodenci, alebo dobré kamarátky, alebo kamaráti). Môžu ti pomôcť a podporiť ťa, aby si sa necítila izolovaná. Ak máš pocit, že nemáš v okolí človeka, s ktorým by si o svojej situácii mohla hovoriť, alebo je pre teba ťažké o násilí, ktoré zažívaš zo strany svojho priateľa, hovoriť s blízkymi ľuďmi, môžeš zavolať na niektorú z liniek pomoci, ktoré nájdeš na tejto webovej stránke v časti Užitočné linky.