Nachádzate sa tu

Pre kámošov a kamošky

Násilie vo vzťahu dvoch ľudí nemusí byť zvonku viditeľné. Často k nemu dochádza v súkromí, keď nie sú prítomní iní ľudia. Môže sa stať, že máš kamarátku, o ktorej si myslíš, že je vo vzťahu, v ktorom sa k nej jej priateľ správa násilne, alebo môžeš mať kamaráta, o ktorom si myslíš, že sa k svojej priateľke správa násilne. V tejto časti nájdeš zoznam varovných signálov, ktoré môžu naznačovať, že tvoja kamarátka je v násilnom vzťahu, alebo že sa tvoj kamarát správa k svojej priateľke násilne. Taktiež tu nájdeš tipy, ako s nimi o násilí hovoriť.

Keďže sa jej priateľ väčšinou správa násilne, keď sú sami, je možné, že navonok nebudeš vidieť úplne jasné znaky. Ak však máš obavy alebo strach o kámošku, tak ho asi nemáš bezdôvodne. V tejto časti nájdeš niektoré zo signálov, ktoré môžu naznačovať, že sa k tvojej kámoške jej priateľ správa násilne:

 1. Keď sú spolu v spoločnosti, zosmiešňuje ju a zhadzuje pred ostatnými. Keď je sám, hovorí o nej hnusné veci a posmieva sa jej za chrbtom.
 2. Keď sa tvoja kámoška rozpráva s inými chlapcami, správa sa jej priateľ extrémne žiarlivo, hoci je to z jej strany úplne nevinné.
 3. Tvoja kámoška ospravedlňuje správanie svojho priateľa a/alebo ho zľahčuje.
 4. Keď sa s kámoškou dohodnete, že idete spolu von, často na poslednú chvíľu ruší stretnutie, alebo mení plány.
 5. Keď ste spolu, neustále ju priateľ kontroluje, posiela jej sms-ky, alebo je volá a chce vedieť kde je a s kým.
 6. Stalo sa, že si videl/a, ako stratil nervy v inej situácii a ako sa úplne vytočil a správal sa násilne.
 7. Kámoška robí všetko preto, aby mu vyhovela a nenahnevala ho.
 8. Vzdáva sa vecí, na ktorých jej predtým záležalo – kámošky/kámoši, šport, koníčky atď.
 9. Výrazne sa zmenilo jej správanie, jej výzor, alebo známky v škole.
 10. Má zranenia, ktoré nevie vysvetliť, alebo jej vysvetlenia nedávajú zmysel.

Ako pre kamaráta/ku pre teba môže byť ťažké vidieť, či sa tvoj kámoš správa k svojej priateľke násilne, pretože sa takto môže správať iba k nej, keď sú sami a k iným ľuďom nie. Ak máš podozrenie, že by sa tvoj kámoš mohol k svojej priateľke správať násilne, toto sú niektoré zo signálov jeho možného násilného správania.

 1. Keď je spolu so svojou priateľkou v spoločnosti, zosmiešňuje ju a zhadzuje pred ostatnými.
 2. Keď sa jeho priateľka rozpráva s inými chalanmi alebo ide von s kámoškami, reaguje prehnane žiarlivo, aj keď na to nemá dôvod.
 3. Pred tebou a inými kámošmi a kámoškami o svojej priateľke hovorí vulgárne a hovorí o nej aká je nemožná, hlúpa atď.
 4. On sa stretáva so svojimi kámošmi a kámoškami, ale ona sa nestretáva so svojimi.
 5. On robí to, čo ho baví, ona sa vzdala svojich koníčkov a vecí, ktoré predtým robila rada.
 6. Tvoj kámoš ospravedlňuje svoje správanie tým, že ho priateľka neustále provokuje a flirtuje s inými.
 7. Zažil/a si, že sa aj v iných situáciách správal násilne.
 8. Tvoj kámoš je niekto, kto si myslí, že ženy majú poslúchať a robiť to, čo im povie chlap a/alebo si o ženách myslí, že sú hlúpe.
 9. Zažil/a si, ako neustále kontroluje svoju priateľku keď nie sú spolu a neustále jej posiela sms-ky, alebo jej telefonuje.
 10. Tvoj kámoš je niekto, kto neustále obviňuje zo všetkých svojich problémov iných ľudí.

Ak sa k tvojej kámoške správa násilne chalan, s ktorým chodí a ktorého má rada, je pre ňu ťažké o tom hovoriť. Môže sa stať, že sa z jeho násilného správania obviňuje, alebo má pocit hanby. Môže si myslieť, že jej iní nebudú veriť, alebo že o tom povedia aj ľuďom, s ktorými o tom hovoriť nechce. Taktiež sa môže báť o násilí hovoriť, pretože môže mať strach z toho, čo sa stane, ak sa to jej chalan dozvie.

 1. Ak ti kamarátka povie sama, že sa k nej priateľ správa násilne, počúvaj ju, nespochybňuj to, čo hovorí a neobviňuj ju z násilného správania jej priateľa. (napríklad jej nehovor veci ako „Nevyprovokovala si ho nejako?“). 
 2. Neospravedlňuj a nezľahčuj správanie jej priateľa (nehovor jej napríklad, že sa k nej správal násilne iba preto,  lebo mal zlý deň alebo problémy doma/v škole, alebo si viac vypil). Jasne vyjadri, že takéto správanie nie je v poriadku a nikto sa k nej nemá právo takto správať.
 3. Ak si myslíš, že sa k tvojej kamarátke jej priateľ správa násilne a chceš s ňou o tom začať hovoriť, povedz jej, že máš o ňu obavy a veľmi konkrétne popíš, čo si videl/a, počul/a a ako si sa cítil/a. Opýtaj sa jej, či o tom chce hovoriť. Ak ti povie, že nie, rešpektuj to a povedz jej, že ak sa bude chcieť porozprávať, môže za tebou kedykoľvek prísť. 
 4. Môžeš kamarátke popísať, čo vidíš, že sa s ňou deje kvôli tomu, že sa k nej priateľ správa násilne (napríklad „Zdá sa mi, že si v poslednej dobe dosť utiahnutá“, alebo „Mám pocit, že odkedy spolu chodíte, sa s nami stretávaš veľmi málo a keď sa stretneme, zdáš sa mi smutná a nie v pohode“).
 5. Tiež môžeš kamarátke ponúknuť pomoc  - napríklad že jej pomôžeš nájsť viac informácií o násilí vo vzťahoch mladých ľudí – a podporu. 
 6. V žiadnom prípade nedávaj kamarátke ultimáta ako „Ak sa s ním nerozídeš, tak si už nemáme čo povedať“, alebo „Ak nevyhľadáš pomoc, poviem o tom vašim“. Tvoja kamarátka je v ťažkej situácii a potrebuje podporu a čas, aby sa mohla rozhodnúť, čo bude robiť.

Ak máš kamaráta, o ktorom si myslíš, alebo vieš, že sa správa násilne k svojej priateľke, môže byť pre teba ťažké s ním o tom hovoriť. Napriek tomu nemusíš mlčať, ak si myslíš, že to, ako správa, nie je v poriadku.

AK SA ROZHODNEŠ S KAMARÁTOM HOVORIŤ O TOM, AKO SPRÁVA K SVOJEJ PRIATEĽKE, TU JE NIEKOĽKO TIPOV AKO NA TO:

 1. Skús kamarátovi konkrétne popísať veci, ktoré si videl/a alebo počul/a: „To ako si jej minule povedal, že sa otrasne oblieka a počúva nudnú a blbú hudbu, nebolo ok.“, alebo „Počul/a som, ako si jej na party hovoril, že nemá čo chodiť vonku s kámoškami, iba s tebou, lebo ty si jej frajer.“
 2. Môžeš kamarátovi povedať, že ako jeho kámoš/ka sa na to nemôžeš pozerať a tváriť sa, že je všetko v poriadku. 
 3. Skús kamarátovi vysvetliť, že to, ako sa správa, je násilné, že je to trestný čin a že to môže mať na jeho život a na život jeho priateľky vážny dopad.
 4. Zároveň ho povzbuď k tomu, aby o tom s niekým hovoril. 
 5. Tiež mu môžeš ponúknuť pomoc, napríklad že mu pomôžeš nájsť viac informácií o násilnom správaní v intímnom vzťahu, a podporu. Ak s tebou nebude chcieť hneď hovoriť, povedz mu, že sa ti môže kedykoľvek ozvať, ak sa o tom bude chcieť porozprávať.
 6. Hovor s ním tak, aby bolo jasné, že ako človeka ho neodmietaš, že ho máš rád/a ako kámoša, ale že jeho správanie k dievčaťu, s ktorým chodí nie je ok.