Nachádzate sa tu

Zdravý vzťah

VÁŠ VZŤAH JE ZDRAVÝ AK

Zdravo komunikujete

Hovoríte spolu otvorene bez toho aby ste na seba kričali. Počúvate a rešpektujete  sa, aj keď máte na niektoré veci odlišný názor a ste ochotní dohodnúť sa na takých riešeniach, ktoré budú ok pre vás oboch, aj keď to niekedy môže trvať dlhšie.

Rešpektujete sa

V zdravom vzťahu rešpektujete rozdiely, ktoré sú medzi vami. Vnímate a oceňujete svoje názory a presvedčenia a správate sa k sebe s rešpektom a úctou.

Dôverujete si

Vzájomne si dôverujete a túto dôveru ste si zaslúžili tým, ako sa správate.

Ste k sebe úprimní

Ste k sebe úprimní, ale viete, že ak nechcete o niektorých súkromných veciach, ktoré sa netýkajú vzťahu, hovoriť, tak je to  v poriadku. Viete však, že je dôležité byť úprimní vo veciach, ktoré sa vášho vzťahu týkajú a môžu naňho mať dopad.

Ste si rovní

Rozhodnutia robíte spoločne a vo vzťahu na vás platia rovnako všetky povinnosti a pravidlá. Nie je rozdiel v tom, kto čo môže a má, alebo nemôže a nemá vo vzťahu robiť.

Máte vo vzťahu dostatok súkromného priestoru

Aj keď trávite veľa času spolu, máte priestor byť osamote, ak to potrebujete. Ak jeden z vás povie, že potrebuje byť chvíľu sám, rešpektujete to.

Spoločne rozhodujete o otázkach týkajúcich sa sexu

Otvorene spolu hovoríte o rozhodnutiach ohľadom vecí, ktoré sa týkajú sexu a spoločne rozhodujete o tom, čo je a čo nie je v poriadku. Nikdy jeden druhého do ničoho v sexe nenútite. Rozprávate sa aj o rizikách sexu, akými sú tehotenstvo alebo pohlavné choroby a ak spolu sexuálne žijete, spoločne rozhodujete o tom, ako sa týmto rizikám budete vyhýbať (napríklad či budete používať kondómy alebo iné metódy antikoncepcie, alebo či so sexom počkáte, ak sa jeden z vás na to ešte necíti).