Nachádzate sa tu

Ako môžem byť v bezpečí?

Ako môžem byť v bezpečí?

Ako sa môžem ochrániť? "Keď začal krik, sadli sme si so sestrami na moju posteľ. Aby sme nepočuli krik, čítala som im rozprávky."

Máš právo byť v bezpečí a dospelí sú povinní ťa chrániť. Ak sa však násilie deje u vás doma, väčšinou sa musíš brániť sám/sama. Niekedy máš  možno pocit, že musíš zasiahnuť a ochrániť mamu. Je to však veľmi nebezpečné a riskuješ, že schytáš aj ty; okrem toho, iba zriedka sa ti naozaj podarí násilie zastaviť. Namiesto toho môžeš urobiť niečo iné, čo pomôže zastaviť násilie.

Zavolaj na číslo 158 alebo 112

Ak máš strach o zdravie, alebo život mamy či súrodencov, môžeš zavolať políciu. Najjednoduchšie je volať na  bezplatné čísla 112 alebo 158. Môžu sa ťa opýtať na telefónne číslo z ktorého voláš, na tvoje meno a adresu. Určite im povedz kam majú prísť, adresu a meno. Stručne  im povedz, čo sa deje u vás doma a kto je okrem teba doma. Polícia potom príde k vám domov. Príchod polície k vám domov, môže znamenať to, že otec nebude ďalej pokračovať v násilí aspoň  v ten moment.

Nájdi si bezpečné miesto

Možno už máš niekoľko miest, kde sa schovávaš, keď je u vás krik alebo bitka. Ak si tam v bezpečí, rob to ďalej. Je fajn, ak je v miestnosti, kde sa ukrývaš, telefón; tak môžeš zavolať políciu. Ak máš mobil, dbaj na to,  aby bola baterka vždy nabitá a  stačila na zavolanie 112 alebo 158, ktoré sú bezplatné. Ak doma nemáte telefón ani mobil, snaž sa mať vždy pri sebe nejaké drobné, aby si mohol / a zavolať z telefónnej búdky.

Hovor s niekym

Je dobré, ak sa o násilí u vás doma, môžeš porozprávať s kamarátom alebo kamarátkou, s niekym dospelým, ktorému veríš. Niektoré deti si dohodnú kódovanú reč - šifru alebo heslo; v prípade potreby potom zatelefonujú kamarátovi či kamarátke, a ak povedia heslo, kamarát/ka vie, že potrebuje pomoc. Aby to však malo význam, tvoj kamarát či kamarátka musia vedieť tvoju adresu a telefónne číslo. Vopred sa dohodnite, čo majú urobiť ak im zavoláš a povieš heslo.

Niektoré deti si nechávajú u priateľov alebo susedov náhradné oblečenia a ďalšie základné veci, aby tam mohli kedykoľvek utiecť v prípade, že doma nie sú v bezpečí.

Ak je tvoja mama týraná, možno by si veľmi chcel/a s ňou o tom hovoriť, ale doteraz si to neurobil/a, lebo jej nechceš pridávať ďalšie starosti. Avšak ak to potrebuješ, pokús sa s ňou hovoriť. Tvoja mama si môže myslieť, že o tom, čo sa deje u vás doma, nevieš, alebo nechce s tebou o tom hovoriť, aby pre zmenu neznepokojovala ona teba. Ak sa spolu porozprávate, môže sa vám obom veľmi uľaviť.

Môj bezpečnostný plán

Vtedy, keď je u vás doma zle, sa veci zvyčajne dejú veľmi rýchlo a môže byť veľmi ťažké si spomenúť na telefónne čísla a užitočné adresy. V takýchto hrozných situáciách je to normálne.

Preto je dobre si urobiť plán, ktorý budeš mať stále pri sebe, alebo uložený na ľahko prístupnom, ale bezpečnom mieste, kde ho osoba, ktorá vás ohrozuje, nemôže nájsť. Ak si ho necháš v školskej taške alebo vo vrecku nohavíc, môže ho objaviť a iste si dokážeš predstaviť, čo bude nasledovať. Návod na výrobu bezpečnostného plánu nájdeš tu.

Okrem prípravy bezpečnostného plánu je dobré, ak o všetkom porozprávaš niekomu dospelému, komu veríš. Domáce násilie býva rodinným tajomstvom a ten, kto týra, často zakazuje o tom hovoriť ; je tiež možné, že si o násilí už niekomu povedal/a a neverili ti. Zapamätaj si však, že keď ubližujú tebe, tvojej mame alebo súrodencom, nikdy to nie je tvoja chyba, bez ohľadu na to, čo ti iní môžu povedať. Ak sa potrebuješ porozprávať alebo poradiť, môžeš zavolať na čísla detských krízových liniek, ktoré sú uvedené na každej strane.

Urob si bezpečnostný plán

Klikni na dokument vpravo, stiahni si ho a vytlač. Ak nemáš tlačiareň alebo si myslíš, že vytlačiť ho doma nie je dosť bezpečné, skús využiť tlačiareň v škole, u kamaráta či v internetovej kaviarni. Ak nemáš ani jednu z týchto možností, môžeš si dokument prečítať, prepísať ho ručne, alebo si zapísať len dôležité informácie. Bezpečnostný plán maj stále pri sebe, môže ti pomôcť v situáciách ohrozenia.

Nezabudni ho uložiť na mieste, o ktorom vieš len ty.

Môj bezpečnostný plán

Moje meno a vek (a mená a vek mojich súrodencov, ak chceš):
Moja adresa:
Moje telefónne číslo:
O svojich problémoch môžem hovoriť s (meno):
Jeho / jej telefónne číslo je:
Jeho / jej adresa je:
Ďalší ľudia, ktorým môžem v prípade ohrozenia zavolať (mená a telefónne čísla):
Miesto, kde sa počas cirkusov doma schovávam:

Môj priateľ / ka ______________________________vie o tom, čo sa deje u nás doma a dohodli sme sa na hesle _________________________ pre prípad ohrozenia. Môže vtedy zavolať pomoc. Pozná moju adresu a telefón.

Číslo miestného obvodného oddelenia policajného zboru:

V prípade ohrozenia volaj 112 alebo 158