Nachádzate sa tu

Ako môžem pomôcť?

Ako môžem pomôcť kamarátke alebo kamarátovi?

Ak sa ti kamarátka alebo kamarát zdôverí, že u nich doma dochádza k násiliu alebo si to myslíš, môžeš cítiť obavy a rozmýšľať čo máš povedať alebo urobiť.

V tejto časti sa môžeš dočítať, čo ti môže pomôcť pri rozhovore. Problém sám / sama nevyriešiš, ale môžeš pomôcť počúvaním, rozhovorom a svojou podporou.

Ak pomáhaš kamarátke alebo kamarátovi, ktorý/á zažívajú alebo zažili násilie, zneužívanie, povedz o tom dospelým, ktorým naozaj dôveruješ, alebo zavolaj a porozprávaj sa niekym z telefonických liniek, ktoré sú uvedené na mieste “Kontakty”. Môže ti pomôcť ak sa niekomu zdôveríš s tým čo si počul / počula o násilí.

Miesto kde sa budete rozprávať by malo byť bezpečné. Také, kde vás nikto nebude rušiť, na rozhovor budete mať dosť času. Nie je dobré začať rozhovor keď vieš, že máš málo času, niekam sa ponáhľaš, alebo keď sa necítiš v pohode. Môže sa stať, že ťa kamarátka alebo kamarát požiada o rozhovor vtedy, keď sa sama / sám budeš cítiť zle, alebo nebudeš mať čas práve vtedy s ňou / ním hovoriť. Je dobré ak prejavíš ochotu porozprávať sa, ale vyjadríš aj ako sa sama / sám cítiš, alebo, že práve teraz sa jej/ jemu nemôžeš venovať, lebo máš niečo kde musíš byť. Dohodnite sa kedy o tom budete hovoriť.

Keď sa budete rozprávať o násilí, môže ťa to nazlostiť, rozrušiť. Rozhovor o násilí môže byť ťažký. Niekedy je ťažké nájsť slová, môžeš sa zlostiť, pocítiť strach, smútok, sklamanie. Pocity, ktoré si uvedomíš sú v poriadku. Kamarátka / kamarát môže začať plakať, alebo v priebehu rozhovoru zmeniť názor a povedať že to nie je tvoja vec. Všetky tieto reakcie a pocity sú v poriadku, ale pomôže ti ak budeš na to pripravená / ý, ak budeš s nimi rátať.

Dôvera. Nie je na tebe, aby si rozhodoval / a čo je a čo nie je pravda, z toho čo ti hovorí kamarátka alebo kamarát. Počúvaj čo tvoj kamarátka alebo kamarát hovorí a ver jej / jemu. Niekedy ľudia, ktorí zažívajú násilie majú pocit, že druhí ľudia môžu pochybovať nad tým čo naozaj vo svojej rodine zažívajú. Stáva sa aj, že druhí ľudia neveria, že sa niečo také môže v rodine diať. Myslia si že si vymýšľajú, zveličujú, alebo preháňajú, môžu hovoriť „ až také strašné to byť nemôže, určite sa to dá vydržať“ a podobne.

Neodsudzuj. Ak povieš niečo ako : “Ako v tom môžeš žiť?” alebo “Nemôžem uveriť, že si to nikomu nepovedala / nepovedal”, môžeš sa kamarátky / kamaráta dotknúť.

Buď podporujúca / ci. Znamená to, že tým čo povieš a ako sa správaš ku kamarátke alebo kamarátovi, mu dávaš najavo, že je dobré, že sa svojimi zážitkami, trápením, strachom, zlosťou niekomu zdôveril / la. Môžeš napríklad povedať “ Cením si, že mi o tom čo prežívaš, hovoríš. Ďakujem ti za dôveru. ” alebo „ Je dobré, že to čo ťa trápi mi hovoríš, nie si s tým sam / a. “

Úprimnosť. Neboj sa povedať, že sa naozaj bojíš o kamarátku alebo kamaráta. Alebo, že z toho čo ti povedal / a cítiš strach, obavy, nevieš čo by si ty, alebo kamarátka / kamarát mali urobiť. Neboj sa povedať, že si s tým neporadí sám / a, že potrebuje pomoc.

Nie je to ich chyba. Ak niekto zažíva zneužívanie alebo násilie nie je to jeho / jej chyba. Kamarát / kamarátka sa môžu obviňovať za to čo sa stalo - povedz im, že to nie je ich chyba.

Nie sú sami. Povedz kamarátke / kamarátovi, že aj iné deti a mladí ľudia zažívajú, zažívali, alebo sú svedkami násilia v rodine. Môžeš jej ukázať tieto stránky, alebo podobné.

Vyjadri svoje znepokojenie. Porozmýšľaj či potrebuješ, aby ešte niekto vedel o tom čo sa deje. Je to kamarátkine / tove rozhodnutie či chce, aby o tom vedel iný dospelý alebo nie. Mal / mala by si vedieť, že je v poriadku ak to povieš inému dospelému vtedy ak sa naozaj obávaš o bezpečie svojej / svojho kamaráta / kamarátky. Ber to vážne - povedz jej / jemu komu sa s tým chceš zdôveriť, aby sa necítil/la oklamaná, nemala pocit, že to robíš za jej chrbtom.

Ponúkni pomoc. Môžeš kamarátke /kamarátovi pomôcť s hľadaním pomoci. Pomôcť môže niekto dospelý, komu naozaj dôveruješ ty, ale mal / a by mu dôverovať aj tvoja kamarátka / kamarát, cítiť sa pri ňom bezpečne. Môžte dospelého požiadať o dôvernosť, to znamená, aby to nikomu ďalšiemu nehovoril. Môžeš jej / jemu povedať, že jej / jemu môžeš pomôcť s tým, aby informovala niekoho dospelého. Alebo s tým, že jej / jemu pomôžeš nájsť niekoho komu to môžeš povedať. Môžeš sa ponúknuť, že tam budeš dokým nenájde pomoc. Povedz jej / jemu o stránke a o ďalších linkách pomoci.

Poďakovanie. Rozhovor o prežitom násilí alebo zneužití vyžaduje veľa sily a odvahy. Povedz kamarátke/kamarátovi, že si ceníš jej / jeho dôveru, daj mu / jej vedieť, že je to pre teba dôležité.

Konkrétna pomoc

  • môžeš kamarátku / kamaráta sprevádzať pri rozhovore s dospelým ( učiteľ/ ka, sused / ka, psychológ / psychologička …) ktorému dôveruje, a ktorý bude ochotný sa o tom rozprávať,
  • poradiť a porozprávať sa môžeš ty, alebo tvoja kamarátka / kamarát na linkách pomoci pre deti a mladých ľudí, môžte na nich volať a nemusíte povedať svoje meno – telefónne čísla sú uvedené na tejto stránke v časti „Kontakty“ , navrhni jej / jemu, aby mal / a tieto čísla pri sebe, môžeš jej / jemu odporučiť miesto v blízkosti, odkiaľ môže volať, môžte také miesto spolu pohľadať, alebo môžeš na linku zavolať iba ty, aby si zistil/a aké sú možnosti pomoci,
  • ak hľadáš informácie na internete, a chceš ich poslať mailom kamarátke / kamarátovi, predtým ako ich pošleš, opýtaj sa či je bezpečné posielať jej /jemu e-mail s odkazmi na stránky, uisti sa, že nik iný nemôže mail prečítať,
  • uisti sa, že kamarátka / kamarát pozná číslo 158 na políciu, alebo sa môžte pozrieť, kde sa v blízkosti bydliska obvodné oddelenie policajného zboru nachádza,
  • poraď jej / jemu, aby mal /a vždy kredit na telefonovanie alebo drobné na telefonovanie z búdky, aby mohla / moholvolať v prípade núdze. Volanie na telefónne číslo 158 je bezplatné.
  • urobte bezpečnostný plán s kamarátkou / kamarátom, prečítaj si o tom viac v časti „ Ako môžem byť v bezpečí?“,
  • vymyslite si signál, ako ti môže dať priamo a okamžite vedieť čo sa deje, keď bude v núdzi, dohodnite si aj ako budeš odpovedať, napríklad volať na políciu, alebo susedom, je dobré ak vieš presnú adresu a telefónne číslo kamaráta / kamarátky,
  • pomôž jej / jemu vymyslieť príbeh alebo dôvod, keď bude potrebovať odísť z domu, keď sa bude cítiť v ohrození, napríklad, že si ide robiť úlohy ku spolužiačke/ kovi, keď sa bude cítiť v nebezpečenstve, môže povedať príbeh a odísť,
  • ak je on /ona zneužívaná dospelým človekom, je dôležité povedať to iným dospelým, ktorým dôveruje. Nikto si nezaslúži byť zneužívaný a každý má právo na bezpečie pred ublížením. Je potrebné volať na niektorú z liniek pomoci a alebo hľadať ďalšiu pomoc.