Nachádzate sa tu

Idem na výsluch

Idem na výsluch

Ak u vás doma dochádza k násiliu, ak je otec násilný k mame, alebo k tebe, môže sa stať, že zavoláte políciu. Na polícii môže mama, aj ty povedať čo sa u vás doma deje, čo robí otec. Policajti môžu začať vyšetrovanie a potrebujú zistiť veľa rôznych vecí. Aby sa ich dozvedeli, môžu teba, tvoju mamu, aj tvojho otca zavolať na výsluch. Keď si na výsluchu a odpovedáš na rôzne otázky, hovorí sa tomu výpoveď. Na výsluch sa zvyčajne chodí oddelene, teda keď budeš na výsluchu ty, nebude tam tvoj otec, môžeš teda povedať otvorene, o tom čo sa u vás doma deje. Najskôr zavolajú napríklad teba, potom tvoju mamu a neskôr otca. Môže sa stať, že pri výsluchu nebude tvoja mama, budú tam ale iní dospelí ľudia napr. psychologička, alebo pedagogička. Výsluch môže trvať krátko, alebo aj dlhšie, niekedy budeš čakať pred, alebo po výsluchu na chodbe. Zober si niečo, aby si sa nenudil/a (knihu, časopis, hru, hračku, CD prehrávač …). Môžeš pociťovať nervozitu, strach, obavy z toho, že ideš na výsluch. Je to prirodzené, aj dospelý majú podobné pocity. Môžeš si na výsluch zobrať so sebou hračku, alebo talizman, ktorý máš rád / rada. Na začiatku výsluchu ti musí policajt / policajtka vysvetliť čoho sa výsluch týka a povedať ti tvoje práva. Ak je obvinený niekto z tvojej rodiny, môžeš povedať, že nechceš vypovedať.

Je možné, že na začiatku výcluchu ťa nechajú plynulo rozprávať o tom, čo sa u vás doma deje a potom sa ťa budú pýtať rôzne otázky. Otázky ti môže dávať policajt / policajtka alebo ďalší dospelí.

Je dôležité, aby si pravdivo odpovedal/a na otázky, môžno sa ťa budú pýtať niečo na čo nebudeš vedieť odpovedať, povedz smelo, že nevieš odpovedať na otázku. Nehanbi sa opýtať, keď nebudeš rozumieť niektorému slovu, vete, celej otázke. Ak si nezapamätal / la otázku popros ich, aby ti ju zopakovali.

Deti na výsluch chodia v sprievode dospelého – mamy, otca, alebo niekoho iného.

Na výsluchu môžu byť prítomný viacerí dospelý:

  • vyšetrovateľ / vyšetrovateľka viac slovník
  • zapisovateľ / zapisovateľka viac slovník
  • obhajca / obhajkyňa viac slovník
  • advokát / advokátka viac slovník
  • kolízny opatrovník / kolízna opatrovníčka viac slovník
  • psychológ / psychologička viac slovník

Všetko čo povieš na výsluchu bude zapísané na papier. Ak už vieš čítať, na konci výsluchu ti dajú papier, ktorý sa volá „zápisnica o výsluchu“ prečítať. Prečítaj si ju pozorne. Ak niečomu nebudeš rozumieť, alebo tam bude napísané niečo čo si nepovedal/a, požiadaj vyšetrovateľa / vyšetrovateľku, aby to opravil /a. Ak so všetkým, čo je napísané v zápisnici súhlasíš, tak ju na každej strane dole podpíš.

Je možné, že celý výsluch bude nahrávaný na kameru. Nedaj sa tým znepokojiť, nehanbi sa, je to preto, aby si na výsluch už nemusel / a viac chodiť a aby si to čo si povedal/a mohli pozrieť aj ďalší ľudia napr. sudca / sudkyňa. Určite však kazetu s nahrávkou nebudú ukazovať ľuďom, ktorí s tým nemajú spoločné.

Idem na súd

Môže sa stať, že teba, alebo aj tvoju mamu zavolajú na súd. Bude tam sudca alebo sudkyňa, niekto kto bude zapisovať čo sa na súde povie, môžu tam byť aj iní ľudia.

Keď budeš na súde, zavolajú ťa dopredu a sudca alebo sudkyňa sa ťa budú pýtať na to čo sa deje doma a na iné veci, môžeš byť z toho nervózny/na, môžeš mať strach, trému… Je dôležité, aby si pravdivo odpovedal/a na otázky. Keď niečomu nebudeš rozumieť, nebudeš vedieť odpoveď, alebo si nezapamätáš otázku povedz to. Popros, aby ti zopakovali otázku, povedz, že nevieš na otázku odpovedať, alebo, že nerozumieš čo sa ťa pýtajú. Potom ako odpovieš na otázky sudcu / sudkyne, môžu sa ťa chcieť niečo opýtať aj ďalší ľudia – prokurátorka / prokurátor, obhájkyňa / obhájca.