Nachádzate sa tu

S kým sa môžem porozprávať?

S kým sa môžem porozprávať?

Mal / a by to byť osoba, ktorej veríš a možno ti už v minulosti pomohol / a. Niekedy je násilie„ rodinným tajomstvom “. Možno rodičia hovoria, že do toho nikoho nič nie je a nemáš o tom s nikým hovoriť. Máš však právo sa s tým zveriť osobe, ktorú si vyberieš. Násilie a zneužívanie nie je v poriadku. Aby ti mohol niekto pomôcť, musí najprv o tom, čo sa u vás doma deje, vedieť.

Niekedy je najjednoduchšie začať tým, že o všetkom povieš kamarátke či kamarátovi. Kamarát / ka ti môže pomôcť povedať o násilí niekomu dospelému. Niekedy sa môžeš báť hovoriť s niektorými dospelými (učiteľkami, lekármi, sociálnymi pracovníčkami), lebo nevieš, ako to dopadne. Mnoho ľudí však pozná domáce násilie aj to, že deti a mladí ľudia môžu potrebovať pomoc. Ak sa dospelí boja, že ti bude vážne ublížené, musia o tom hovoriť s inými dospelými – aj vtedy keď chceš, aby to nikomu neprezradili. Vaše tajomstvo prezradia preto, lebo ťa chcú ochrániť pred nebezpečím. Vždy sa ich však môžeš opýtať, či o tom, čo sa dozvedia, musia povedať niekomu inému (volá sa to „oznamovacia povinnosť“, ktorú majú napríklad učitelia a lekári). Ak to, čo sa dozvedia, musia povedať niekomu inému, máš právo vedieť, komu to musia povedať, alebo sa môžete dohodnúť, že to ďalším dospelým poviete spolu.

Čo sa stane, ak o všetkom poviem...

...polícii?

Keď zavoláš políciu (napríklad keď sa doma bojíš alebo je u vás doma bitka), budú chcieť vedieť, čo sa u vás doma deje. Pravdepodobne ťa požiadajú popísať situáciu u vás doma, budú chcieť vedieť, kto každý je u vás doma a čo kto robí. Opýtajú sa ťa, či je niekto zranený. Určite sa ťa opýtajú na tvoje meno a adresu, aby mohli prísť na pomoc. Niekedy ťa môžu požiadať, aby si nezavesil/a a ostala na linke, kým nepríde pomoc.

...učiteľovi alebo učiteľke?

Učitelia a učiteľky vedia, že niektoré deti žijú v rodinách, kde je násilie. Keď sa učiteľka o teba bojí, jeho / jej povinnosť je pomôcť ti a uistiť sa, že budeš v poriadku. Niekedy to znamená, že sa o všetkom musí porozprávať s inými dospelými. Znie to strašidelne, ale robia to preto, aby ti pomohli. Povedz im, s ktorými dospelými je bezpečné o tom hovoriť a s ktorými nie. Mnoho ľudí už na Slovensku vie, že domáce násilie existuje, ale nevie, aký spôsob pomoci je najvhodnejší; ak sa ti zdá, že učiteľ / ka chce urobiť niečo, čo ti iste nepomôže (napríklad dohovoriť tomu, kto teba či mamu týra), môžeš mu/jej povedať a o týchto webových stránkach alebo o ďalších, ktoré nájdeš v časti „ Linky “.

  • Sociálni pracovníci a pracovníčky pracujú na „Úrade sociálnych vecí a rodiny“. majú zodpovednosť sa postarať, aby boli deti a mladí ľudia v bezpečí. O niektorých rodinách, kde je domáce násilie, alebo sú ohrozené deti, vedia; možno „ pani zo sociálky “ už navštívila aj vašu rodinu. Je dôležité, aby si sociálnej pracovníčke povedal/a o všetkom, čo sa deje u vás doma a aké máš z toho pocity; len tak môže nájsť najvhodnejší spôsob, ako vašej rodine pomôcť. To niekedy znamená, že musí o všetkom hovoriť s tvojimi rodičmi alebo s inými dospelými.
  • O tom, čo sa deje u vás doma, môžeš povedať aj tvojej detskej lekárke či lekárovi. Môžu ti poradiť niekoho ďalšieho, kto ti môže pomôcť. Niekedy sa budú chcieť porozprávať s tvojimi rodičmi alebo s inými osobami; nezabudni im však povedať, s kým nie je bezpečné hovoriť, alebo s kým nechceš, aby o tom hovoril / a.
  • Ak sa rozhodneš porozprávať so susedom/ susedkou alebo niekym, kto pozná vašu rodinu, komu dôveruješ, niekedy ťa iba vypočujú, inokedy môžu mať nápady, ako ti pomôcť. Môžete tiež spoločne pouvažovať, komu ďalšiemu by o tom bolo dobré povedať.
  • Možno vedia o násilí u vás starí rodičia, tvoje tety a strýkovia, snažia sa vám pomôcť, niekedy však pomôcť nechcú lebo nemôžu. Je však možné aj to, že o ničom, čo sa deje u vás doma, nevedia, pretože to tvoja mama pred nimi tají, lebo sa bojí prezradiť „tajomstvo“, hanbí sa, alebo ich nechce zaťažovať vlastnými problémami. Môžeš sa skúsiť s nimi porozprávať. Rátaj však s tým, že niekedy sa príbuzní nechcú miešať do toho čo sa v rodine deje. Ale možno ti pomôže, že ťa aspoň vypočujú, budeš mať niekoho z blízkej rodiny, s kým môžeš hovoriť. Môžu ti aj poradiť čo môžeš robiť. Niekedy sa môžu rozhodnúť, že ti pomôžu. Vtedy sa však musia v prvom rade porozprávať s mamou a dohodnúť sa čo môžte robiť vy, ako vám príbuzní môžu pomôcť.