Nachádzate sa tu

Čo deti potrebujú

Deti, ktoré zažívajú násilie majú špecifické potreby. Väčšina detí zvyčajne hľadá v náročných situáciách podporu u rodičov. Deti, ktoré zažívajú násilie nemajú takúto emocionálnu podporu, pretože otec, ktorý sa správa násilne vyvoláva u dieťaťa pocity strachu a ohrozenia a mama, ktorá násilie zažíva je ním sama traumatizovaná.

Deti potrebujú porozumieť tomu, že nie sú zodpovedné za násilie. Potrebujú vedieť, že sú milované a majú v živote svojich rodičov dôležité miesto. Potrebujú pochopiť, že násilie nie je normálnym a bežným správaním v rodine. Potrebujú porozumieť, že nie sú jedinými deťmi, ktoré majú skúsenosť s násilím, a že aj iné deti sa vyrovnávajú s problémami, ktoré im násilie spôsobuje.

Po zážitku extrémneho násilia deti potrebujú fyzické bezpečie a potrebujú vedieť, že sa o nich niekto postará. Potrebujú porozumieť a pochopiť, že ak k násiliu dochádza, nie je to ich vina. Potrebujú stabilitu a pravidelný režim. Okrem toho sa mnohé z nich potrebujú naučiť nenásilným vzorcom správania.