Od roku 2002 bolo v Slovenskej republike prijatých niekoľko legislatívnych zmien v oblasti násilia páchaného na ženách a v rodinách. Mnoho týchto zmien prispelo k zlepšeniu situácie žien zažívajúcich násilie zo strany svojho manžela/partnera a ich detí, ak sa rozhodnú riešiť situáciu násilia právnou cestou. Napriek tomu skúsenosti žien ukazujú, že implementácia legislatívy v praxi nie vždy vedie k zastaveniu násilia a ochrane žien a detí pred násilím. Efektivitu využívania súčasnej legislatívy je veľmi ťažké zmapovať z viacerých dôvodov. V Slovenskej republike stále neexistuje systematický a rodovo špecifický zber údajov, implementácia legislatívy v praxi nebola vyhodnocovaná a samotná problematika násilia páchaného na ženách ešte stále nie je jasne zadefinovaná.
Z vyššie spomínaných dôvodov sme sa rozhodli zmapovať stav v oblasti legislatívy týkajúcej sa problematiky násilia páchaného na ženách v intímnych vzťahoch. Zaujímalo nás, či súčasná legislatíva a jej implementácia v praxi dokáže ženám a deťom poskytnúť bezpečie a ochrániť ich pred násilím, pretože jedným z najzávažnejších dôsledkov násilia páchaného na ženách v intímnych vzťahoch sú vraždy žien a detí násilným manželom/partnerom a otcom. Mnoho zahraničných štúdií ukazuje, že ženy opakovane hľadali pomoc a ochranu v prostredí, predtým ako boli zabité násilným partnerom.
V rámci monitoringu a analýzy, ktorú sme realizovali, nás zaujímalo niekoľko oblastí. Prvou oblasťou je samotný zber údajov Ministerstvom vnútra SR a Ministerstvom spravodlivosti SR zachytávajúcich počty prípadov násilia páchaného na ženách, jednotlivých trestných činov s ním súvisiacich a postupy polície, prokuratúry a súdov v týchto prípadoch v rokoch 2002‐2009. V druhej oblasti sme sa zamerali na analýzu rozhodnutí polície, prokuratúry a súdov v rokoch 2002‐2009, ktoré sme mali k dispozícii od žien – klientok Poradenského centra Fenestra. V tretej oblasti sme sa zamerali na strategickú litigáciu niektorých vybraných prípadov vo vybraných konaniach. Štvrtá oblasť, ktorá nás zaujímala, bol pohľad samotných žien zažívajúcich násilie a ich skúsenosť s postupom polície, prokuratúry a súdov počas právneho riešenia situácie násilia. Snažili sme sa hlavne identifikovať, čo konkrétne zvyšovalo pocit ohrozenia žien a naopak, čo prispelo k tomu, že sa cítili bezpečnejšie.