Aprílové stretnutie Pracovnej skupiny na prevenciu a elimináciu násilia na ženách v Košiciach bolo obsahovo zamerané najmä na diskusiu o tom, ktoré inštitúcie a ako sa podieľajú na ochrane, pomoci a podpore žien zažívajúcich násilie v partnerských vzťahoch.
Potreba viac spoznať jednotlivých aktérov v systéme ochrany, pomoci a podpory a ich kompetencie a zodpovednosti vzišla najmä od nových členiek a nového člena Pracovnej skupiny. Spoločne sme si pomenovali inštitúcie a organizácie v systéme ochrany, pomoci a podpory a členky a člen Pracovnej skupiny priblížili možnosti ochrany a pomoci, ako aj kompetencie svojich inštitúcií. Zároveň sme hovorili o tom, že každá inštitúcia vstupuje do istej časti skúsenosti žien s násilím a vidí len jeden konkrétny výsek tejto skúsenosti. Avšak pre ženy zažívajúce násilie a ich deti je skúsenosť s násilím kontinuum, ktoré trvá aj niekoľko rokov a neraz sú pri riešení situácie násilia v kontakte s viacerými inštitúciami a organizáciami súčasne.
Táto diskusia s ukázala ako prínosná a Pracovná skupina vyjadrila záujem v tejto debate pokračovať na ďalšom stretnutí, na ktorom by sa členky a členovia chceli viac zamerať práve na to, v akom konkrétnom čase a výseku skúsenosti s násilím do procesu vstupujú jednotlivé inštitúcie a organizácie.
Projekt „Stojíme pri ženách. Chránime a podporujeme ich!“ získal grant z Nórska v sume 486 622 €. Projekt bol spolufinancovaný v sume 72 993 € zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.
Cieľom projektu je zvýšiť dostupnosť špecializovaných poradenských centier pre ženy zažívajúce násilie v partnerských vzťahoch a ich deti v Košickom kraji, prostredníctvom rozšírenia a skvalitnenia služieb v už existujúcich poradenských centrách v Košiciach, Michalovciach, Spišskej Novej Vsi a zriadením nových poradenských centier v Rožňave, Gelnici a Sobranciach. Zároveň zlepšiť v Košickom kraji prístup žien zažívajúcich násilie v partnerských vzťahoch k informáciám o možnostiach pomoci a podpory v špecializovaných poradenských centrách, ako aj zlepšiť odozvu inštitúcií, na ktorých ženy a ich deti hľadajú ochranu pred násilím.
Projekt realizuje Fenestra v partnerstve s OZ HANA a OZ Pomoc rodine.
Viac o projekte: https://www.fenestra.sk/stojime-pri-zenach/
Za obsah článku sú zodpovedné organizácie Fenestra, OZ Hana a Pomoc rodine. Správca programu nenesie zodpovednosť za akékoľvek informácie obsiahnuté v tomto článku.