Februárové stretnutie Pracovnej skupiny na prevenciu a elimináciu násilia na ženách v Košiciach bolo nielen jej prvým stretnutím v roku 2023, ale aj prvým stretnutím, na ktorom sme privítali nové členky a člena.
Členstvo v Pracovnej skupine sa rozšírilo o zástupcu prokuratúry a o zástupkyňu Psychosociálneho centra v Košiciach. Prokuratúra je dôležitou inštitúciou nielen v trestných, ale aj v civilných konaniach. Psychosociálne centrum v Košiciach poskytuje rôzne služby ľuďom v Košiciach a jednou z nich je aj poskytovanie služby asistovaného kontaktu s deťmi. Z našich skúseností je práve tento inštitút zaujímavý aj z pohľadu jeho roly v prípadoch násilia na ženách v partnerských vzťahoch, v čase, keď prebiehajú súdne konania týkajúce sa zverenia detí a úpravy práv a povinností rodičov k nim.
Rozšírilo sa aj zastúpenie polície v Pracovnej skupine, a to jednako o zástupkyňu a zástupcu z jedného zo základných útvarov PZ v meste Košice, ako aj o ďalšiu členku zastupujúcu oddelenie kriminálnej polície.
Jedným z cieľov stretnutia bolo priblížiť novým členkám a novému členovi doterajšiu činnosť Pracovnej skupiny a spoločné výstupy z tejto práce, ako aj hovoriť o ich očakávaniach a potrebách vo vzťahu k Pracovnej skupine.
Okrem toho sme s Pracovnou skupinou diskutovali aj o príprave aktualizácie príručky pre štátne a verejné inštitúcie, ktorú sme spoločne vytvorili v roku 2017 a o spôsobe, ako čo najefektívnejšie na textoch spolupracovať. Ďalšie stretnutie Pracovnej skupiny je plánované v apríli.
Projekt „Stojíme pri ženách. Chránime a podporujeme ich!“ získal grant z Nórska v sume 486 622 €. Projekt bol spolufinancovaný v sume 72 993 € zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.
Cieľom projektu je zvýšiť dostupnosť špecializovaných poradenských centier pre ženy zažívajúce násilie v partnerských vzťahoch a ich deti v Košickom kraji, prostredníctvom rozšírenia a skvalitnenia služieb v už existujúcich poradenských centrách v Košiciach, Michalovciach, Spišskej Novej Vsi a zriadením nových poradenských centier v Rožňave, Gelnici a Sobranciach. Zároveň zlepšiť v Košickom kraji prístup žien zažívajúcich násilie v partnerských vzťahoch k informáciám o možnostiach pomoci a podpory v špecializovaných poradenských centrách, ako aj zlepšiť odozvu inštitúcií, na ktorých ženy a ich deti hľadajú ochranu pred násilím.
Projekt realizuje Fenestra v partnerstve s OZ HANA a OZ Pomoc rodine.
Viac o projekte: https://www.fenestra.sk/stojime-pri-zenach/
Za obsah článku sú zodpovedné organizácie Fenestra, OZ Hana a Pomoc rodine. Správca programu nenesie zodpovednosť za akékoľvek informácie obsiahnuté v tomto článku.