Tento týždeň sme mali ďalšie stretnutie zamerané na výmenu skúseností medzi poradenskými centrami Fenestra, OZ HANA a Pomoc rodine. Stretli sme sa v priestoroch partnera projektu, Pomoc rodine, v Michalovciach a hlavnou témou bola výmena skúseností v oblasti rozvíjania spolupráce s inštitúciami.
Túto tému sme si definovali, ako jednu z dôležitých tém na výmenu skúseností, pretože skúsenosti z práce so ženami nám ukazuje, že je úzko prepojená na poskytovanie ochrany, pomoci a podpory žien zažívajúcich násilie. Už v začiatkoch rozvíjania spolupráce s inštitúciami sme vychádzali z poznania, že žiadna organizácia, ani inštitúcia nedokáže účinne chrániť ženy pred násilím v partnerských vzťahoch a pomáhať im a podporovať ich a ich deti sama.
Na stretnutí sme si vymieňali skúsenosti z obdobia, keď sme jednotlivé organizácie iniciovali vznik pracovných skupín na prevenciu a elimináciu násilia na ženách v našich mestách, ktoré koordinujeme. Diskutovali sme o zmenách v prostredí a v inštitúciách, ktoré sa odvtedy udiali. Rovnako sme sa rozprávali o tom, ako pandémia COVID-19 prerušila a ovplyvnila procesy v pracovných skupinách a ako s týmto vplyvom naložiť pri obnovovaní pracovných skupín.
V neposlednom rade sme diskutovali o tom, ako pracovať s procesom rozširovania našich pracovných skupín o zástupcov a zástupkyne z ďalších inštitúcií, na čo je dôležité v tomto procese pamätať a čo je dôležité.
Zhodli sme sa na tom, že multi-inštitucionálna spolupráca a jej rozvíjanie je vždy výzvou a táto téma zostáva jednou z tých, o ktorých sa budeme v rámci výmeny skúseností rozprávať aj v budúcnosti.
Projekt „Stojíme pri ženách. Chránime a podporujeme ich!“ získal grant z Nórska v sume 486 622 €. Projekt bol spolufinancovaný v sume 72 993 € zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.
Cieľom projektu je zvýšiť dostupnosť špecializovaných poradenských centier pre ženy zažívajúce násilie v partnerských vzťahoch a ich deti v Košickom kraji, prostredníctvom rozšírenia a skvalitnenia služieb v už existujúcich poradenských centrách v Košiciach, Michalovciach, Spišskej Novej Vsi a zriadením nových poradenských centier v Rožňave, Gelnici a Sobranciach. Zároveň zlepšiť v Košickom kraji prístup žien zažívajúcich násilie v partnerských vzťahoch k informáciám o možnostiach pomoci a podpory v špecializovaných poradenských centrách, ako aj zlepšiť odozvu inštitúcií, na ktorých ženy a ich deti hľadajú ochranu pred násilím.
Projekt realizuje Fenestra v partnerstve s OZHANA a OZ Pomoc rodine.
Viac o projekte: https://www.fenestra.sk/stojime-pri-zenach/
Za obsah článku sú zodpovedné organizácie Fenestra, OZ Hana a Pomoc rodine. Správca programu nenesie zodpovednosť za akékoľvek informácie obsiahnuté v tomto článku.