Dňa 15.08.2023 a 02.10.2023 sa zástupkyne Fenestry stretli s riaditeľkou kriminálnej polície Krajského riaditeľstva policajného zboru v Košiciach. Cieľom stretnutí bolo diskutovať o potrebe a možnostiach vzdelávania príslušníkov a príslušníčok Policajného zboru v Košickom kraji.
Na stretnutí sme sa rozprávali o tom, kto s Policajného zboru by sa mal zúčastniť vzdelávania, ako budú rozdelené skupiny podľa pozície a okresov, o rozsahu a obsahu vzdelávania, a tiež o tom, ktorá organizácia bude vzdelávať v jednotlivých okresoch. Prebrali sme aj kapacitné možnosti organizácií a rovnako to, aká dĺžka vzdelávania je prijateľné pre políciu.
Rozprávali sme sa o prekážkach v praxi, o informáciách o problematike násilia páchaného na ženách a obetiach domáceho násilia, ktoré by boli pre príslušníkov a príslušníčky Policajného zboru užitočné a tiež sme zdieľali aké máme mi skúsenosti na základe informácii priamo od žien zažívajúcich násilie a obetí domáceho násilia o skúsenosti s políciou.
Predbežne sme sa dohodli na tom, že vzdelávanie by sa mohlo uskutočniť v priebehu jedného týždňa začiatkom novembra.
Dohodli sme sa, že skupiny budú rozdelené podľa okresov:
-Košice, Košice-okolie
-Rožňava
-Michalovce, Trebišov
-Spišská Nová Ves, Gelnica
V každom okrese absolvujú vzdelávanie:
-Príslušníci a príslušníčky stálych služieb Obvodných oddelení Policajného zboru
-Príslušníci a príslušníčky skráteného vyšetrovania
-Vyšetrovatelia a vyšetrovateľky
Vzdelávanie budú zabezpečovať:
-Fenestra v okresoch Košice, Košice-okolie, Rožňava
-Pomoc rodine v okresoch Michalovce, Trebišov
-Hana v okresoch Spišská Nová Ves, Gelnica
Rozprávali sme o tom, čo by malo byť obsahom vzdelávania pre jednotlivé skupiny. Dohodli sme sa, na tom, že obsahom pre všetky skupiny bude ako identifikovať, že ide o násilie, ako vyhodnocovať riziká, ako komunikovať s poškodenou. Pre príslušníkov a príslušníčky stálych služieb Obvodných oddelení Policajného zboru bude zároveň obsahom vzdelávania výmena skúsenosti súvisiacich s inštitútom vykázania. Pre príslušníkov a príslušníčky skráteného vyšetrovania, vyšetrovateľov a vyšetrovateľky bude súčasťou vzdelávania sekundárna viktimizácia.
Zároveň sme sa na stretnutí dohodli, že polícia zabezpečí organizačnú stránku vzdelávania (priestory, techniku, zodpovedné osoby v jednotlivých okresoch a tiež účasť policajtov a policajtiek).
Projekt „Stojíme pri ženách. Chránime a podporujeme ich!“ získal grant z Nórska v sume 486 622 €. Projekt bol spolufinancovaný v sume 72 993 € zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.
Cieľom projektu je zvýšiť dostupnosť špecializovaných poradenských centier pre ženy zažívajúce násilie v partnerských vzťahoch a ich deti v Košickom kraji, prostredníctvom rozšírenia a skvalitnenia služieb v už existujúcich poradenských centrách v Košiciach, Michalovciach, Spišskej Novej Vsi a zriadením nových poradenských centier v Rožňave, Gelnici a Sobranciach. Zároveň zlepšiť v Košickom kraji prístup žien zažívajúcich násilie v partnerských vzťahoch k informáciám o možnostiach pomoci a podpory v špecializovaných poradenských centrách, ako aj zlepšiť odozvu inštitúcií, na ktorých ženy a ich deti hľadajú ochranu pred násilím.
Projekt realizuje Fenestra v partnerstve s OZHANA a OZ Pomoc rodine.
Viac o projekte: https://www.fenestra.sk/stojime-pri-zenach/
Za obsah článku sú zodpovedné organizácie Fenestra, OZ Hana a Pomoc rodine. Správca programu nenesie zodpovednosť za akékoľvek informácie obsiahnuté v tomto článku.