V rámci rozvíjania spolupráce s inštitúciami sa uskutočnilo ďalšie zo stretnutí, tentokrát s vyššími súdnymi úradníčkami a úradníkom z košických súdov, ako aj so sudkyňou Okresného súdu Košice I. Stretnutie sme iniciovali pretože sme sa chceli dozvedieť viac o tom, ako v konaniach, ktoré sa týkajú maloletých detí a úpravy práv a povinností k nim, súdy zohľadňujú skúsenosť s násilím v partnerských vzťahoch.
Dozvedeli sme sa, že pri postupoch, ktoré majú smerovať k dosiahnutiu rodičovskej dohody, súdy v Košiciach zohľadňujú to, ak v samotnom návrhu o rozvod manželstva a o úpravu práv a povinností k deťom ženy uvádzajú skúsenosť s násilím.
Diskutovali sme aj o tom, ako pracujeme so ženami zažívajúcimi násilie a inými obeťami domáceho násilia v našom poradenskom a intervenčnom centre a ako z našej skúsenosti vplývajú zmeny v praxi súdov a orgánov sociálno-právnej ochrany detí deti v rodinno-právnej oblasti na situáciu a bezpečie žien zažívajúcich násilie a ich detí.
Hovorili sme aj o pripomienkach a návrhoch, ktoré sme v ostatnom období predkladali do medzirezortných pripomienkových konaní v prípade niektorých dôležitých zákonov, ako bol napríklad zákon o rodine, Civilný mimosporový poriadok, Trestný zákon, či zákon o obetiach trestných činov.
Na stretnutí sme ponúkli aj účasť na stretnutí Pracovnej skupiny na prevenciu a elimináciu násilia na ženách v Košiciach a prípadne členstvo v nej. Budeme sa tešiť na možnosť ďalšej spolupráce.
Projekt „Stojíme pri ženách. Chránime a podporujeme ich!“ získal grant z Nórska v sume 486 622 €. Projekt bol spolufinancovaný v sume 72 993 € zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.
Cieľom projektu je zvýšiť dostupnosť špecializovaných poradenských centier pre ženy zažívajúce násilie v partnerských vzťahoch a ich deti v Košickom kraji, prostredníctvom rozšírenia a skvalitnenia služieb v už existujúcich poradenských centrách v Košiciach, Michalovciach, Spišskej Novej Vsi a zriadením nových poradenských centier v Rožňave, Gelnici a Sobranciach. Zároveň zlepšiť v Košickom kraji prístup žien zažívajúcich násilie v partnerských vzťahoch k informáciám o možnostiach pomoci a podpory v špecializovaných poradenských centrách, ako aj zlepšiť odozvu inštitúcií, na ktorých ženy a ich deti hľadajú ochranu pred násilím.
Projekt realizuje Fenestra v partnerstve s OZHANA a OZ Pomoc rodine.
Viac o projekte: https://www.fenestra.sk/stojime-pri-zenach/
Za obsah tohto článku sú zodpovedné organizácie Fenestra, OZ Hana a Pomoc rodine. Správca programu nenesie zodpovednosť za akékoľvek informácie obsiahnuté v tomto článku.