V mesiaci marec sme zrealizovali vzdelávaciu kampaň pre pracovníčky a pracovníkov sociálno-právnej ochrany detí, aby sme zlepšili ich odozvu v oblasti bezpečia žien a ich detí. Kampaň bola primárne zameraná na zručnosti, ako je identifikácia prípadov násilia na ženách, identifikácia rizikových faktorov a manažment rizík v problematike násilia na ženách a ochrane detí v rámci poručenskej agendy, výkonov rozhodnutí, výchovných opatrení, či asistovaného styku.
Okrem workshopov v rámci vzdelávacej kampane sme vytvorili aj online informačné centrum (HUB) pre profesie podieľajúce sa na ochrane detí. Tento online HUB bude slúžiť ako zdroj aktuálnych poznatkov a know-how o násilí páchanom na ženách v partnerských vzťahoch sústredených na jednom mieste (vzdelávacie videá, materiály na samoštúdium a iné).
Dňa 25.4. 2024 sme v čase od 9:00 – 11:00 realizovali online webinár. Webinár bol určený pre pracovníkov a pracovníčky inštitúcií, ktoré sa podieľajú na riešení situácie násilia na ženách a na ochrane detí v rámci poručenskej agendy, výkonov rozhodnutia, výchovných opatrení a asistovaného styku. Obsahom webináru bolo predstavenie online vzdelávacieho centra (HUB) v téme násilia páchaného na ženách a na iných osobách ohrozených domácim násilím. Cieľom bolo predstaviť online vzdelávacie centrum, najmä jeho štruktúru a obsah jednotlivých častí. Zároveň bolo našim cieľom získať spätnú väzbu, či už k jeho forme alebo obsahu.
Myslíme si, že HUB resp. vzdelávacie centrum môže nielen poskytnúť užitočné informácie ale významne pomôcť zlepšiť porozumenie problematike násilia a situácií žien zažívajúcich násilie a ich detí.
Projekt „Stojíme pri ženách. Chránime a podporujeme ich!“ získal grant z Nórska v sume 486 622 €. Projekt bol spolufinancovaný v sume 72 993 € zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.
Cieľom projektu je zvýšiť dostupnosť špecializovaných poradenských centier pre ženy zažívajúce násilie v partnerských vzťahoch a ich deti v Košickom kraji, prostredníctvom rozšírenia a skvalitnenia služieb v už existujúcich poradenských centrách v Košiciach, Michalovciach, Spišskej Novej Vsi a zriadením nových poradenských centier v Rožňave, Gelnici a Sobranciach. Zároveň zlepšiť v Košickom kraji prístup žien zažívajúcich násilie v partnerských vzťahoch k informáciám o možnostiach pomoci a podpory v špecializovaných poradenských centrách, ako aj zlepšiť odozvu inštitúcií, na ktorých ženy a ich deti hľadajú ochranu pred násilím.
Projekt realizuje Fenestra v partnerstve s OZHANA a OZ Pomoc rodine.
Viac o projekte: https://www.fenestra.sk/stojime-pri-zenach/
Za obsah článku sú zodpovedné organizácie Fenestra, OZ Hana a Pomoc rodine. Správca programu nenesie zodpovednosť za akékoľvek informácie obsiahnuté v tomto článku.